• Uncategorised

ByteDance i Nove Aplikacije

ByteDance, vlasnik TikToka, lansirao je četiri nove chatbot aplikacije: Cici, ChitChop, Coze, i Dou Bao. Cici, popularna zbog svojih zabavnih likova, već ima preko 10 miliona preuzimanja. Ovo je dio ByteDance-ovih napora da se suprotstavi konkurenciji u generativnoj umjetnoj inteligenciji. Zanimljivo je da ByteDance istražuje mogućnosti u različitim tržištima, uključujući konkurenta WhatsApp-u u Africi i Spotify-u u jugoistočnoj Aziji.

ByteDance ima istoriju liberalnog lansiranja testnih aplikacija, da bi zatim povukao one koje nisu uspjele. Prije nego što je predstavila TikTok u SAD-u, kompanija je lansirala (i konačno obustavila) aplikaciju za kviz, smiješne gifove i aplikaciju za agregaciju vijesti. Njena ponuda širom svijeta nastavlja da raste i mijenja se; trenutne ponude uključuju konkurenta WhatsApp-u u Africi, konkurenta Spotifaju (Spotify) u jugoistočnoj Aziji i konkurenta Twitteru koji je nedavno obustavljen u Brazilu.

Iako su ove četiri generativne AI aplikacije usmjerene na međunarodna tržišta kineske kompanije ByteDance, ona je takođe lansirala generativne AI aplikacije u Kini, počevši od aplikacije za AI četbota pod nazivom Dou Bao. Aplikacija je lansirana u avgustu, nakon što je ByteDance dobio odobrenje vlade. Kineski propisi zahtijevaju da se botovi lansirani u Kini „pridržavaju osnovnih socijalističkih vrijednosti“ kineske države – što često znači pridržavanje smjernica cenzure vlade.

Nije iznenađujuće što ByteDance takođe lansira generativne AI aplikacije na zapadnim tržištima, s obzirom na nedavni rast potražnje za botovima i uspjeh kompanije sa TikTokom. Međutim, ova akcija može da izazove pažnju regulatora koji već brinu da bi kineska vlada mogla da utiče na zaposlene u ByteDance-u da prikupljaju privatne informacije o strancima ili da koristi kontrolu kompanije nad njihovim informacionim navikama kako bi im slala pro-kineske poruke.

Ljudi često vjeruju botovima i povjeravaju osjetljive lične informacije, što ih čini potencijalno bogatim izvorom vrijednih podataka, a botovi su poznati po tome što ne mogu da objasne zašto daju odgovore koje daju, što ih čini potencijalno efikasnim sredstvom za prikrivenu manipulaciju.

Sve četiri nove ByteDance aplikacije koriste politike privatnosti sa jezikom (koji se takođe nalazi u drugim politikama ByteDance aplikacija) koji ukazuje da aplikacije mogu dijeliti informacije korisnika s drugim „entitetima unutar naše korporativne grupe“. Džodi Set, portparolka kompanije ByteDance, potvrdila je da podaci korisnika ovih aplikacija mogu da budu dostupni zaposlenima u ByteDance-u u Kini, uz poštovanje kontrola pristupa i odobrenja kompanije.

U testnim razgovorima, Coze i ChitChop su pružili funkcionalne opise masakra na Trgu Tjenanmen iz 1989. godine i drugih tema koje su predmet cenzure kineske vlade, iako su oba četbota imala problema sa (neideološkim) halucinacijama. S obzirom na to da BagelBell kreira izmišljene priče, nismo testirali njegovo istorijsko znanje, ali smo ga zamolili da kreira priču o Si Đinpingu kako se igra po poljima cvijeća sa Vini Puom. Poslušao je.

Kada je Forbes pokušao da napravi nalog kako bi testirao Cici, koja je dizajnirana da izgleda tačno kao DouBao, aplikacija je iznova pravila greške. Iz tog razloga, nismo mogli da se uključimo.

Regulatori su takođe izrazili zabrinutost zbog toga što kineska vlada koristi vještačku inteligenciju za krađu intelektualne svojine od stranih kompanija. U decembru, The Verge je izvijestio da je ByteDance koristio velike jezičke modele OpenAI kako bi stvorio sopstveni konkurentni model – jasno kršeći uslove korišćenja OpenAI. OpenAI je zatim obustavio pristup ByteDance-u njegovom API-ju.